vivo Y300
- 6.67 inches (16.94 cm)
- Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
- 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB
- 50 MP + 2 MP
- 32 MP
- 5000 mAh
₹21,999.00
Specification: vivo Y300
General
| Launch Date | November 21, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Adreno 613 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 50 MP f/1.79, Wide Angle, Primary Camera |
| Resolution | 8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 393 ppi |
Design
| Height | 163.23 mm |
| Width | 75.93 mm |
| Thickness | 7.95 mm |
| Weight | 188 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 4k @ 30 FPS 1920x1080 fps |
| Video Recording | Full HD @ 60 FPS |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 4k @ 30 FPS 1920x1080 fps |
| Video Recording | Full HD @ 60 FPS |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Flash, 80W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |

There are no reviews yet.