TCL NxtPaper 60 Ultra
- 7.2", 1080 x 2340 Resolution
- MediaTek Dimensity 7400
- 12 GB RAM + 256 GB
- 50 MP + 8 MP + 50 MP
- 32MP
- 5200 mAh
Specification: TCL NxtPaper 60 Ultra
General
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 7.2 inches (18.29 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 358 ppi |
Design
| Height | 174.45 mm |
| Width | 81.23 mm |
| Thickness | 7.57 mm |
| Weight | 227 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Quick Charging | Yes, 33W Fast Charging, 50% in 30 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |

There are no reviews yet.