iQOO 15R
- 6.59", 1260 x 2750 Resolution
- Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon)
- 12 GB RAM + 256 GB
- 200 MP + 8 MP
- 32 MP
- 7600 mAh
₹46,999.00
Specification: iQOO 15R
General
| Launch Date | February 24, 2026 (Official) |
| Operating System | Android v16 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| Processor | Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3nm |
| Graphics | Adreno 829 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 466 ppi |
Design
| Height | 157.6 mm |
| Width | 74.4 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 183.5 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Optical Zoom |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Optical Zoom |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
Battery
| Capacity | 7600 mAh |
| Quick Charging | Yes, 100W Super Flash Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |

There are no reviews yet.