POCO F7
- 6.67 inches (16.94 cm)
- Octa core (3.21 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.01 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.01 GHz, Dual core)
- 12 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 512 GB
- 50 MP + 8 MP
- 20 MP
- 7550 mAh
₹31,999.00
Specification: POCO F7
General
| Launch Date | July 1, 2025 (Expected) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Processor | Octa core (3.21 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.01 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.01 GHz, Dual core) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 825 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 512 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 447 PPi |
Design
| Height | 163.1 mm |
| Width | 77.93 mm |
| Thickness | 7.98 mm |
| Weight | 222 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 90W Turbo Charging, 80% in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |

There are no reviews yet.